Vrtulníky AH-1Z a UH-60M pro českou armádu

07.05.2019 09:20

Americké ministerstvo zahraničních věcí schválilo prodej čtyř (!) bitevních vrtulníků Bell AH-1Z do České republiky. V připojeném, typicky americkém, "povídání" o důvodech se uvádí, že navrhovaný prodej vrtulníků má podpořit zahraniční politiku a národní bezpečnost Spojených států, a to tím, že pomůže zlepšit bezpečnost partnera NATO, který je důležitou silou pro zajištění míru a stability v Evropě. Navrhovaný prodej má podpořit potřebu České republiky na vlastní sebeobranu a podporu obranných cílů NATO (zdá se, že současný svět a život v něm se opravdu stává humoristickým časopisem).

                                                  AH-1Z / foto: USMC / Jamean Berry / PD

 

Česká republika podle americké zprávy požádala o zakoupení čtyř plně vybavených bitevních vrtulníků AH-1Z a (zatím) čtrnácti řízených střel AGM-114 Hellfire. Celková odhadovaná cena zakázky je 205 milionů dolarů.

Spolu se schválením prodeje čtyř bitevních vrtulíků AH-1Z byl také schválen prodej dvanácti víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk a jejich vybavení za odhadovanou cenu 800 milionů dolarů. Militarybox, CC BY-SA