Turecká média porovnávají letouny F-35 a Su-57

12.04.2019 09:40

Turecká státní tisková agentura Anadolu se pustila do porovnávání charakteristik amerického letounu F-35 a ruského Su-57, a došla k jednoznačnému závěru o - nadřazenosti ruského stroje. Toto zjednodušené porovnávání ideově jinak postavených letadel není pochopitelně zcela objektivní a je určeno spíše jako "krmivo" pro širokou tureckou veřejnost za situace narůstajících rozporů se Spojenými státy, ale i tak ukazuje na značné chyby a nevhodné charakteristiky amerického letounu, který by měl být "tažným koněm" velké řady spojenců USA.

                první turecký letoun F-35A / foto: twitt Clinton White / Highbrass Photography / FU

 

Představitelé Turecka se ve slovní přestřelce se Spojenými státy nechali slyšet, že Turecko najde náhradu za letouny F-35, pokud je Spojené státy odmítnou dodat, přičemž vhodnou jako alternativu uvedli ruská letadla.

Podle agentury Anadolu, ruský Su-57 překonává americký F-35 v parametrech jako maximální rychlost (2600 km/h proti 1931 km/h), maximální doba trvání letu (5,8 hod. proti 2,36 hod.), maximální bojové zatížení (10 tun proti 8,16 tun) a maximální vzletová hmotnost (35,48 tun proti 31,75 tun) (redakce číselné údaje převzala, tak jak byly uvedeny).

Mezi jedinečnými rysy Su-57 turecká média zdůrazňují schopnost vzlétnout a přistát na krátkých drahách, nadzvukovou cestovní rychlost a supermanévrovatelnost.

Podle původních plánů chce Turecko získat alespoň 100 letadel F-35A Lightning II. Nákup probíhá v rámci nadnárodního rozvojového programu F-35 pod záštitou Spojených států. Kongres USA oznámil, že hodlá pozastavit dodávky letadel do Turecka jeho plánům získat ruské systémy protivzdušné obrany S-400. Militarybox, CC BY-SA