Sériové provedení tanku Altay předvedeno na výstavě IDEF 2019

07.05.2019 18:15

Turecká společnost BMC předvedla na nedávné vojenské výstavě IDEF 2019 v Istambulu nový prototyp tureckého tanku Altay. Jednalo se o prototyp údajně zcela odpovídající první sériové verzi tanku - Altay T.1.

Altay je první hlavní bojový tank vyvinutý tureckým zbrojním průmyslem. Na jeho vývoji se podílela velká řada významných tureckých firem a nezanedbatelná byla i účast některých zahraničních společností disponujících zkušenostmi se stavbou tanků nebo jejich klíčových součástí. Úplně první prototyp tanku Altay byl veřejnosti představen v listopadu roku 2012. Po řadě nejasností kolem dotažení projektu a hledání některých chybějících soustav byla sériovou výrobou prvního tureckého MBT pověřena firma BMC.

Turecký tank Altay se vyznačuje zcela klasickou konstrukcí s osádkovou věží a čtyřčlennou osádkou. Je vyzbrojen 120mm tankovým kanónem s hladkým vývrtem hlavně, která má délku 55 ráží. Kanón je nabíjen manuálně. Pohotovostní zásoba munice pro kanón je umístěna v zadní části věže za pancéřovanou přepážkou.

                                                 Altay T.1 / foto: P. Velpolini / EDR / FU

 

Bojová hmotnost tanku Altay se pohybuje kolem 68 tun, jeho maximální rychlost na silnici je 70 km/h a maximální dojezd kolem 500 km. Tank má délku s kanónem otočeným vpřed 10,3 m, šířku s prezentovanými pancéřovými bočnicemi asi 3,9 m a výšku 2,6 m.

Nový prototyp Altay T.1 má oproti starším předvedeným kusům částečně pozměněnou věž s novými bloky modulárního pancíře od turecké firmy Roketsan.

Na střeše věže jsou kromě dálkově ovládané velitelské zbraňové stanice s kulometem umístěny také dvě dvojité odpalovací zařízení pro protitankové řízené střely Karaok ráže 125 mm. Tyto malé PTŘS mají na délku asi 1100 mm, hmotnost 25 kg a dosah přesahující 1000 metrů. Střely jsou vybaveny tandemovými bojovými hlavicemi a po vzoru izraelských střel Spike je lze naváděl na cíl několika různými módy, včetně módu - "vystřel a zapomeň".

Předvedý prototyp tanku byl zatím vybaven soft-kill obranným systémem určeným k rušení široké škály naváděcích systémů PTŘS. Turci se však netají plánem velmi brzy integrovat i hard-kil systém založený na ukrajinském typu Zaslon-L. Ten se vyznačuje poměrně dobrou a jednoduchou aplikovatelností, ale také spíše slabšími výkony, takže v budoucnosti bude nahrazen sytémem novým, pocházejím z tureckého vývoje.

První sériové tanky Altay T.1 budou vybaveny německými vznětovými motory MTU MT 883 Ka 501 o výkonu 1118 kW. Pozdější tanky Altay T.2 s dodávkami plánovanými od konce roku 2022 dostanou silnější turecké motory na jejichž vývoji se intenzivně pracuje. Turecká armáda plánuje získat asi 40 tanků Altay T.1 a 210 tanků Altay T.2.

Tureckým tankům se již podařilo získat i zahraničního zákazníka. Katar by měl podle uzavřené dohody do konce roku 2021 odebrat 20 tanků Altay T.1. Militarybox, CC BY-SA

                                                Altay T.1 / foto: P. Velpolini / EDR / FU