Rusko nabízí Iráku modernizaci vozidel BMP-1

15.02.2016 10:45

Irák navštívila velká ruská obchodní a vojenská delegace, která v Bagdádu jednala o prohlubovaní obchodních vazeb mezi Ruskem a Irákem a také o případných dalších dodávkách různých ruských zbraňových systémů irácké armádě. Mezi projednávanými otázkami byla také ruská nabídka na modernizaci bojových vozidel pěchoty BMP-1 (BVP-1). Tato jednoduchá a lehká vozidla si v souvislosti s bojem proti terorismu stále udržují určitou úroveň popularity a jsou vhodná do iráckých písčitých podmínek.

Ruská nabídka na modernizaci vozidel BMP-1 (BVP-1) má určitou vazbu na větší irácký nákup těchto obrněnců od české společnosti Real trade Praha a.s., která je výhodně získala ve Švédsku. Modernizace by měla probíhat především za pomoci modulu Berežok, který kromě nových pozorovacích a zaměřovacích systémů obsahuje kanón ráže 30 mm, spřažený 7,62mm kulomet, spřažený 30mm granátomet a protitankové střely Kornet.

Irák dostal od Ruska také nabídku dodání menšího počtu víceúčelových bojových letounů MiG-29M/M2, což zní dosti zajímavě, protože irácké letectvo právě přebírá americké stroje F-16IQ. Militarybox, CC BY-SA

                                                                    modul Berežok

                                                          (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA) 

 

 

Dřívější zpráva 9.4.2015 : BVP-1 od Excalibur Army pro Irák

 

Dřívější zpráva 7.3.2015 : Excalibur Army chce prodat 350 BMP-1 do Iráku, musí však čekat na německé povolení