Ruská armáda bude modernizovat vrtulníky Mi-35M

08.03.2019 22:50

Ruská armáda zahájí program modernizace bitevních vrtulníků Mil Mi-35M. Modernizované vrtulníky by měly nést označení Mi-35MV. Modernizace vrtulníků bude obsahovat především instalaci nového podstatně dokonalejšího pancéřování, novějšího provedení pohonných jednotek a nových elektro-optických přístrojů. Vrtulníky obdrží také systém radioelektronického boje a ochranu před přenosnými systémy protivzdušné obrany. Požadavky na rozsah modernizace vycházejí ze studia zkušeností s použitím vrtulníků při bojových akcích v Sýrii.

                                                    Mi-35M / Dmitry Zherdin / CC BY-SA

 

Vrtulníky Mi-35M začaly být ruskou armádou rozsáhleji nakupovány po vojenském konfliktu s Gruzií. Armáda naléhavě potřebovala nějaký modernější bitevní vrtulník do doby, než nastoupí stroje nové generace Mi-28 a Ka-52.

Modernizovaný vrtulník Mi-35MV bude vybaven pozorovacím a zaměřovacím systémem OPS-24N1, obranným systémem proti protilietadlovým raketovým zbraním President-S a novým radarem.

Systém OPS-24N1 poskytne pilotům celokruhový přehled. Kombinuje čtyři stabilizované optoelektronické pozorovací stanice: dvě jsou instalovány na křídlech, jedna na podpůrném nosníku ocasního rotoru a jedna na přídi vrtulníku. Získaný obraz z nich je přenášen na displeje v kokpitu.

Zařízení umožňuje detekovat a rozpoznat cíle ve vzdálenosti několika kilometrů za jakéhokoliv počasí a kdykoliv během dne, stejně jako v případě silného zadýmení terénu. Tyto schopnosti jsou zajišťovány SWIR kamerou s fotoreceptorovým modulem.

Obranný komplex President-S poskytuje ochranu před protiletadlovými řízenými střelami a raketami vybavenými radiolokačními a infračervenými samonaváděcími hlavicemi. Systém President-S informuje posádku o radarovém nebo laserovém ozáření stroje, a v případě potřeby sám aktivuje provoz optických a elektronických interferenčních zařízení nebo tepelných návnad.

Vrtulník je vyzbrojen 23mm rychlopalným kanónem GŠ-23L, neřízenými raketami různých kalibrů a určení a také řízenými střelami Šturm. V případě potřeby může na bojiště přepravit až sedm vojáků s výzbrojí. Militarybox, CC BY-SA