Letouny Su-35 míří do Egypta

19.03.2019 13:50

Po Číně a Indonésii zamíří dodávky ruských víceúčelových bojových letounů Suchoj Su-35S pravděpodoně i do Egypta. Dne 18. března přišli ruské noviny Kommersant s oznámením, že Rusko podepsalo smlouvu s Egyptem o dodávce několika desítek strojů Su-35S.

Ruská Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci ani obchodní společnost Rosoboronexport zatím zprávu Komersantu nijak nekomentovali. Ten mimo jiné také uvádí, že kontrakt má hodnotu přibližně 2 miliardy dolarů, a kromě asi dvou desítek letadel obsahuje i jejich výzbroj. Smlouva o dodávkách Su-35S exportního provedení (slabší motory, slabší radar) byla údajně podepsána na konci loňského roku a v současné době již probíhá jejich výroba.

                                   Su-35S / foto: V. Kuzmin / CC BY-NC-ND / se svolením autora

 

Je třeba připomenout, že egyptské vojenské letectvo momentálně přebírá i lehčí ruské víceúčelové bojové letouny RSK MiG-29M/M2. Jako zajímavost k pořízení strojů MiG-29M/M2 lze zmínit, že Egypt si přál dodání protiletadlových řízených střel s větším dosahem, něž jakým disponují střely americké provenience na letounech izraelského letectva. Posilování egyptských leteckých sil však zahrnuje i francouzské stíhačky Dassault Rafale. 

Letouny Su-35S jsou víceúčelové stroje generace 4++, které disponují některými prvky letounů páté generace. Jsou vybaveny motory s vektorovatelnou tryskou, které jim dávají vyjímečné manévrovací schopnosti. Čínské dojmy z dodaných Su-35S do Číny jsou podle internetových zdrojů zatím velmi pozitivní. Militarybox, CC BY-SA