Írán by mohl již příští týden podepsat smlouvu na nákup letadel Su-30MK

11.02.2016 17:15

Již delší dobu očekávaný kontrakt na dodávku víceúčelových bojových letounů Suchoj Su-30MK do Íránu by mohl být podepsán již příští týden během návštěvy íránského ministra obrany v Moskvě. Íránský zájem o podepsání kontraktu potvrdil sám íránský ministr obrany generál Hossein Dehghan ve svém prohlášení učiněném 10. února 2016 v Teheránu.

Íránská delegace navštíví Moskvu ve dnech 15. až 16. února. Podle informací ministerstva zahraničí RF i íránského velvyslanectví v Rusku se rusko-íránských  jednání postupně zúčastní asistent ruského prezidenta Vladimír Kožin, místopředseda vlády RF Dmitrij Rogozin a ministr obrany RF Sergej Šojgu.

Írán jako regionální velmoc a velký dlouholetý rival Saúdské Arabie má zájem o velké akvizice nových moderních zbraní, včetně moderních letadel, která by mohla soupeřit se stroji F-15. Nákup Su-30MK je tedy pro Írán logickým (a možná jen prvním) krokem, protože zatím je stále odkázán na s velkým vypětím udržované stroje F-14A Tomcat a F-4 Phantom a různé domácí varianty F-5. Militarybox, CC BY-SA

                                                                         Su-30MK

                                                    (foto: Sergej Krivchikov / GNU-FDL)