Indické námořnictvo směřuje k nákupu amerických letounů E-2D Advanced Hawkeye

14.02.2016 17:55

Podle indických zdrojů se indické vojenské námořnictvo rozhodlo k objednání čtyř amerických letounů AWACS typu Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye, které se mají stát vybavením nové indické letadlové lodi INS Vishal. Zpráva zatím nebyla oficiálně potvrzena, ale podle indických expertů se nová letadlová loď bez letadel AWACS neobejde a na trhu momentálně neexistuje k americkému typu E-2D žádná alternativa.  

Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye, je nejnovější verzí známého amerického palubního stroje včasné výstrahy a řízení. Od svých starších provedení se liší zcela novou avionikou včetně nového radiolokátoru AN/APY-9, který údajně nemá problémy sledovat i bojové letouny nové generace. Stroj má také vylepšené motory, nové komunikační systémy a kabinu pilotů vybavenou velkoplošnými displeji.

Spojené státy nabídly stroje E-2D Advanced Hawkeye indickému námořnictvu již v roce 2009, to však této nabídky dosud nevyužilo. Uvažovalo se i o možné indické účasti na dokončení vývoje podobného ruského letounu Jak-44, ale k nějakým konkrétním krokům zřejmě nedošlo. Militarybox, CC BY-SA

                                                               E-2D Advanced Hawkeye

                                                        (foto: Kelly Schindler / USN / PD)