Americké námořnictvo je na cestě k vlastní stíhačce F/A-XX

10.05.2019 08:55

Budoucí víceúčelový bojový letoun pro americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy) bude vyvinut bez přímé hlubší spulupráce či koordinace s americkým vojenským letectvem (U.S. Air Force). Americké vojenské námořnictvo oznámilo, že již zahájilo první přímé kroky v rámci programu F/A-XX, který má ve finále přinést zcela nový bojový letoun pro paluby letadlových lodí.

Velení amerického vojenského námořnictva k programu F/A-XX uvedlo, že aplikační schéma letadel určených pro letadlové lodě námořnictva se výrazně liší od letadel vojenského letectva, a proto jsou i požadavky na ně kladené výrazně odlišné. Pro námořnictvo je u letadel méně důležitá jejich radarová neviditelnost, protože stroje nebudou velmi často pronikat do vzdušného prostoru protivníka, zatím co u letadel programu NGAD (Next Generation Air Dominance) vojenského letectva je radarová neviditelnost považována ze jednu z klíčových vlastností.

                                                                 F-35C / foto: USN / PD

 

Americké vojenské letectvo hodlá použít nové víceúčelové bojové letouny, které budou nahrazovat stroje F-22A Raptor i k doprovodu bombardérů B-21 Raider přímo v zónách operací systémů protivzdušné obrany protivníka. Námořnictvo naopak požaduje letoun, který obvykle zůstane mimo tyto zóny a bude vyzbrojený raketami s delším doletem. Cíle v zónách, mimo dosah těhto raket budou předány vojenskému letectvu.

Americké vojenské námořnictvo považuje stroj programu F/A-XX za kompletní náhradu F/A-18E/F Super Hornet. Stroj musí být plně kompatibilní s F-35C. Militarybox, CC BY-SA